exFat Nedir? Nasıl çalışır.

Exfat 2006 yılında ortaya çıkan Fat32 nin kısıtlamalarını ortadan kaldıran bir disk formatıdır. exFat’ ın ortaya çıkma nedeni XP ve altında bulunan işletim sistemlerini çalıştıran daha küçük donanımlarda çalışabilir olmaktı. Amaç 4 gb üzerinde olan dosyalarıda barındırmaktı.

Vistayla birlikte oyun sektörününde gelişmeye başladığı dönemlerde dosyaların giderek büyümesi ve ve küçük cihazların NTFS yi o dönemler o kadar desteklememesi nedeniyle microsoft exFat ı ortaya çıkardı. Amaç 4 gb ve üzeri dosyalarında çalışabilir ve taşınabilir olmasını sağlamaktır.

exFat sistem olarak %85 oranında Tüm cihazlarlar birlikte uyumlu olarak çalışmaktadır. Ancak Bazı üreticiler %15 oranında bu kurala uymuyor.

exFat üreticiler tarafından

  • Sistemden yer tasarrufu,
  • Daha hızlı kullanım amaçlı
  • Üretici tarafından tercih edilmemiş olması
  • Donanımsal uyumsuzluk

Gibi nedenlerle cihazlarda tercih edilmiyor.

Telefon , kamera yada benzeri cihazlarda exFat ın çalışıp çalışmadığını küçük bir format denemesiyle öğrenebilirsiniz. Boş bir SD kartını exFat olarak biçimlendirip Cihaznıza takın. Eğer cihaz diski açıyorsa exFat destekliyor demektir. Biçimlendir veya Disk bulunamıyor/okunamıyor diyorsa exFat desteği yok demektir.

Bir cevap yazın