Evrimi red eden çoğu insan evrimi teori olmakla suçlar. Ancak bu bilginin hatalı olmasının nedeni Türkiyedeki eğitimin hatasından ileri gelir. Zamanında bizlere özellikle Tez -Antitez – Sentez -Hipotez – Teroi- Kanun sıralaması şeklinde anlatılan bilimsel olmayan düşünceden kaynaklanıyor.
İşin orjinali bildiğimizden farklı

Teorilerde Zaman bulunur

Kanunlarda zaman bulunmaz.

Kanun

Deneysel olmakla birlikte Deneyselliğin sonucu bulunur. Yerçekiminde elma sürekli yere çekilir ama sonuç yere düşünce biter. Kimya Fizik gibi bilim türleri Çoğunlukla kanunlarla ilerler. Çünkü Mekaniktirler ve hesaplar sonuçlara bağlanılarak nedenler üretir. Zaman içeriği kısırlıdır ve işlemler kısa sürede biter. Bitmeyen bir zaman aralığı bulunmaz.

TEORİ

Teoride zaman bulunur Örneğin Evrim teorisinin en son gelişmesi beklenen canlısı diye bir canlısı yoktur yada Kuantum teorisinin en son zaman paradoksu da yoktur. İçeriğine zaman giren ve deneysel olmakla birlikte kuralları deney yapılan zamanın kurallarına göre şekillenen bir düşünce türüdür. Teori VARSAYIM değildir.

Özellikle Dindar insanların bizlere alıştırdığı teori düşüncesi bilimde kanıtlı olan düşüncelere denirken bizde varsayımlara deniyor. Evrimi red etmek isteyen öğretmenlerimiz Teoriyi varsayım diyerek kanunlaşmamış diyerek bizlere anlattığı için teori diyince kanıtlanmamış ki diyoruz. oysaki..

Kuantum teorisi doğru iken / Kanıtlanmışken
Görecelik teorisi doğruyken / Kanıtlanmışken
Herşeyin teorisi doğruyken / Kanıtlanmışken
Sicim teorisi doğruyken / Kanıtlanmışken
Sadece
Evrim teorisi kanıtlanmamış çünkü teoir diyorsanız Bilim dilinde değil cahil dilinde konuşuyorsunuz demektir.

Ayrıca Bilimde inanmak eylemide bulunmaz.

Evrime inanıyormusun demek Onu bir İNANÇ /DİN türü olduğunu düşündüğünüz anlamına gelir. Bilimsel bir araştırmanın biri misalen RNA ya İnanıyor İbadet ediyormusunuz ?

Evrime Katılır yada katılmazsınız hepsi bu.
Ama evrimin karşısına konan Tekamül / tersinim gibi teorilerin hepsi aynı olayı farklı bir kültürün ağzıyla söylemekten başka bir işe yaramamaktadır.

Tags:

Bir cevap yazın