Covid-19 adıyla literatüre giren Korona hastalığı Bir yarasa -yılan türü hastalığıdır. SARS ve MER hastalıklarının Evrimsel gelişiminden meydana gelen hastalığın tam kaynağı henüz bilinmiyor olsada hastalığın barındığı canlılar biliniyor.

Covid-19

Çinin WUHAN Eyaletinde ortaya çıkan hastalığın ilk görüldüğü yer bir Egzotik Et-Balık pazarı.
Kısaca hastalığın tarihini ve yapısını anlatarak olaya girmek istiyorum.

Li Wenliang

2019 yılının son ayında bir doktor Li Wenliang tarafından tespit edildi. Hastalığı tespit etme şekli ise hastalığın seyrinin bilinen hastalıklarla aynı olmamasıyla tespit etmeye başlamıştır. HAstalığın ilk aşamasında kuru öksürüğü ve yüksek ateşi tespit eden doktor Lİ hastalığın bir tür Virüse sars türü olduğunu düşünmüştür. Hastalığın Seyrini takip eden doktor hastalığa göre bir gizli whatsapp grubu kurmuş hastalıkta teşhis için bilgi alışverişine girmiştir. Hastalığın yeni bir hastalık olduğunu duyurması ve bunun egzotik yiyecekler satan HUANAN deniz ürünleri pazarından başladığını tespit etmiş ve hastalıkları devlete bildirmeye başlamıştır.

Hastalığın yayılma hızınıda tespit eden doktor kendisininde aynı hastalığa yakalanmasıyla hastalığı daha detaylı incelemeyi becermiş ancak hastalığın kurbanı olarak şubat ayından ölmüştür. Aralık ayı ve ocak ayıının ortalarına kadar doktor li devlet tarafından sustrulmaya çalışılmıştır.

Hastalığa dönecek olursak Hastalığın yarasa ve yılından insana geçtiği düşünülüyor. Ancak her iki hayvanında hastalık konusunda yeterli yayma potansiyeli olmadığı ve covid-19 un belirlenen şartlarda yayılamayacağı tespit edilmiştir.

Yarasa ve yılanlarda hastalık hiçbir etkiye sahip değildir. Yarasalar bağışıklılık sistemi nedeniyle hastalığı kendi kapsülleri içine hapsederek ölüme zorlamaktadır. Yılanlarda ise yeterli ısı ve yağ olmaması nedeniyle etki gösterememektedir.

Hastalık 80 derece üzeri sıcaklıkta yapısal olarak bozulmakta ve ölmektedir.
Hastalığın yarasa çorbası gibi bir çorbayla değilde Pangolin adındaki bir canlıyla İnsanları geçtiği düşünülüyor. Bu canlı ile Covid-19 un sentezlendiği yapı %99 oranında uyumlu. Pangolin ise Çinde koca karı ilacı olarak pulundan yararlanılan bir karınca yiyen. Daha önce de bu hayvan hayvanlardan insnlara geçen bir hastalığın kaynağı olarak incelemeye alınmıştır.

Pangolin

Covid-19 ACE2 proteinini kullanarak akciyerdeki hücrelere yapışıyor ve hücre içine DNA sını yerleştirerek hızlı çoğalmaya geçiyor. E-D-S poretinlerine sahip olan Covid-19 un erken gelişmesinin nedeni E -S proteinlerinin akciyerde fazlasıyla kullanılıyor olmasıdır.

Covid-19 taç şekilli bir virüstür Bu nedenle bu virüsün antibakteriyel ilaçlara karşı direnci %100 dür. Çünkü kendisi bakteri değildir.

Covid -19 başta olmak üzere bütün virüsler Yağ tabanlı protein sentezleriyle kapsül içinde saklanır. Bu nedenle Hastalık Su ve Sabun ile rahatca elden ve bedenden ayrılır. Sabun Yağ konsantırasyonunu hızlıca parçalar.

Hastalığın bulaşma şekli Nefes ve temas yöntemidir.
Nefes %30 iken El-sıvı teması %70 oranında hastalık yapar.

Hastalık Nasıl oluşmakta.??
Hastalık el yada nefes yoluyla virüs şeklinde akciyer bağırsak karaciyer gibi organlara yerleşir. ACE2 proetini ile hücrelere bağlanır ve DNA-RNA larını hücreye bırakır.RNA hızlıca kendisini klonlatır ve kapsüller üreterek diğer hücreler yayılması için Hücreye Ölüm kodunu yerleştirir. Ölüm kodu alan hücre ölür ve virüsler diğer hücrelere yayılmak için dışarı çıkar. Bu çıkışla tanınmayan bir hücre konseptini algılayan Antikorlar hızlıca tepki verir ve kendilerinin sentezlenmesini sağlar. Antikorlar sentezlendiklerinde aşırı hızlı ve fazla tepki verirler.

Antikorlarını veridği fazla tepki Sitokin adındaki poretininde ilgisine girer ve bölgeye daha yıpratıcı antikorları yolar. Antikorlar 3 şekilde çalışır.
1- Virüsü veya bakteri öldürenler
2- Virüslü Hücreyi öldürenler
3- Sağlam hücreleride öldürenler.
Antikorlar aşırı tepki verince sağlam hücre öldürenlerde bölgeye toplanır ve organ bünyenin kendi saldırısı altında zatüre yani ölü hücreye bağlı organ yetmezliği oluşturur.

Virüse verilen tepkinin azlatılması hücrenin sağlıklı antikorların hızlıca sorunu çözmesini sağlar ki buda iyileşmenin başlangıcını oluşturur. Ancak Bağışıklılık sistminizin güçlü olması gerekir. Yani hatalı antikorlardan daha hızlı tepki vermek için sağlam antikorlarınızın başka işlerle meşkul olmaması gerekir.

Virüs bu düz haliyle ölümcül değildir. Antikorların tepkisi bünyenin kendisine saldırmasına neden olur ve ölümcül olmasını sağlar.

Hastalığın yaşlıları etkileme nedenide buradan ileri gelir. Çok fazla antikor üretimine ihtiyeç duyulduğu için hem organların yaşlılığa bağlı hastalıklardan aldığı zararlar hemde covid-19 nedeniyle aldığı zarar nedeniyle yaşlılarda ve sigara içenlerde yıpratıcı sonuçlar ve ölümler oluşturmakta.

Hastalığın bilinen ilaç metotları şu anlık yok. Bu yıl sonunda bazı ilaçların piyasada olacağı söyleniyor. Bu nedenle hastalığı atlatmanın en iyi yolu bağışıklılık sisteminin kuvvetli olması.

Hastalık bazı ırklarda yavaş ilerliyor. ASlında bunun nedeni ACE2 Poretiinin bazı ırklarda daha pasif kullanılıyor olmasıdır. ACE2 proetinin bağlantı için kullanılması dışında e-s pretinleride bağlantıyı sağlamakta.

Hastalığın tepkisini baskılayan bazı yiyeceklerde bulunmakta.

  • Sarımsak
  • Tavuk Çorbası
  • Mantar
  • Badem

Yiyecekler bağışıklılık sistmeinin güçlenmesini ve sitokin poretinin kuvvetlenmesine destek sağlamaktadır.

Hastalığın yayılmaması için Fiziki Mesafenin 1-2 metre üzeri olması gerekiyor. Hasta kişilerin kendisini karantinaya alması ve hastaneyi arayıp bilgi vermesi gerekiyor.

Ellerinizi sabunla yıkamak, Kolanya kullanmak, maske takmak ve eldiven kullanmak hastalıktan sizi %90 oranında koruyacaktır.

Tags:

Bir cevap yazın