GÖZ ve EVRİMİ anlamamak için her türlü konuşanlar oluyor ama oldukca yüzeysel boş anlatıyorlar.

Göz bir deri türünün görme özelliğini geliştirdiği şeklidir.
Bunu bir iltihaba benzetebilriz.

Altaki resimde bir yılan yıldızını görüyorsunuz bu hayvanın hiç gözü yok ama etrafını görebilen algı sensörleri vücudunun her yerinde bulunuyor.
Yani derisiyle görüyor.

Bir küçük örnek verelim.
Gözünüzü sıkıca bağlayın ve bir öğle vakti güneşli havada dışarı çıkın güneşin ne tarafta olduğunu bilemeyecekmisiniz ?

İşte Göz
İlkel göz nerede nasıl üredi bilinmez ama gelişimini incelemek zor değil.
Gözün ilk oluşumu sadece algılayacı reseptörlerden meydana geldi. Yani çevrede ışık var yada yok şeklindeydi. Gelişim sadece bir canlıda meydana gelmedi ve bu canlıda bilindik çok hüçreli yapılarda değildi.
Işığı algılama özelliği zaten RNA ve DNA da mevcut Haliyle bu oluşumun koordine edilmesi Nöron hücrelerinin ortaya çıkmasına kadar pek mümkün olmadı.

Nöron hücreleri birer asalağın gelişmesine benzemektedir. Sahiplendiği hücreleri sonuna kadar kullanan bu hücreler toplu organizmalarda daha belirgin hale geldi. Yani ilk oluşan canlılarda da bile sinir hücreleri diğer hücrelerden pek ayrı değildi.

Canlıların evrimleşmesi sadece mutasyon ile alaklaı değildir. Neredeyse bütün canlılar daha hücre konseptindeyken bir çok yapıyı öğrenmiş kullanmaya hazır hale gelmişti. ancak koordine eksikliği bunu engelliyordu.

Gözün birden ortaya çıkması ise bir kaç 100 milyon yıl çamur görüntüden sonrasında oldu. Mercek ise bir besin türünün devamından geldi. Dikkat edin bir besin. Proteinler ışığı zaten kullanmayı biliyordu. Protein yapılarıyla dolu DNA bu geliştirmeyi koordineli sistemlerle yaptı. Nöronlara sahip olan canlılar gittikce daha karmaşık canlılar üretti ki bunlara sinekler gibi o dönemin karmaşık canlılarıda dahildir.

Yani Dinazorlar insanlar falan gözü sonradan kazanmadı hazıra kondun. bir kaç solucan türünün veya bir kaç canlının tümör türü , radyasyon veya bakteriyel savaşından kazanılan göz Nöron hücresinin ençok kullandığı organ olarak hemen hemen tüm canlılarda kafa yapısının içinde yer almaya başladı.

Gözü kuyruğunda bir canlı varmı ? Bu tür bir canlı olmamasının nedeni de hemen üst kısımda olan nedendir. Nöronlar ışığı erken algılamak ve çok fazla kullanmak ister buda mesafenin kısa olmasıyla alakaldır. Göz ne kadar beyne yakınsa okadar hızlı görürüz.

(kişisel düşüncem)
Evrim bir yaratılış sürecidir ve Evrim yok denilecek kadar basit yaratılış değildir. Evrim yok demek ancak düşünmek istemeyenlerin desteklediği para kazanmak isteyenlerin saçmaladığı kelime oyunlarından ibarettir.

Tags:

Bir cevap yazın