Bluetooht 24 ghz radyo frekansında çalışan Bir arabirimdir. Arabirim radyo frekansı olması nedeniyle karmaşa üretebilmektedir. Bluetooht cihazlarında frekans bölümleri bulunur ve iletişim cihazların eşleştikleri ve karar kıldıkları frekans aralığında işleme başlar.

Bluetooht sinyallari ile kez ortaya çıkarıldığı durumdean bu güne kadar farklı versiyonlarla geliştirilerek daha gelişmiş hale gelmektedir.

Bluetooht ‘un donanım sayısı ve devre sayısı az ve kullandığı güç tüketimi düşüktür. Bu onun küçük cihazlarda da kolayca kullanılmasına imkan tanır.

Frekans aralığı her ne kadar 70 yakın seçenklerde olsada bir ses türü gibi olduğunu düşünün. eğer bölgede frekans karmaşası bulunuyorsa bluetoohtlar bağlantıyı geçici süre kapatıp tekrar başlatırlar yada alt frekans aralığına geçiş yaparlar. Bazen bölgede bulunan farklı cihazlar 24 ghz aralığının tümünde sinyal yapar ve bu nedenle bağlantı sürekli kopma yapabilir.

Bluetooht 1 mps den 700 Mps ye veri aktarımı yapabilmektedir. 10 metre ile duruma göre 30 metrelik alanda yayın yapabilmektedir.

MP3 yayınlarında mp3 ün 5 mb olması durumunda veri boyutunun paketi fazla şıkıştırılamadığı için bazı eski bluetooht versiyonları yayını kesmekte yada gecikmeli yayın göndermektedir.

USB DODLE usulü bloetooht yayınları genelde USB nin veri aktarma sınırı nedeniyle kesintili yada gecikmeli veri aktarımı yapmaktadır. Bunun nedeni frekans değil veri aktarım sınırının denkge denk gelmesinden olmaktadır.

Tags:

Bir cevap yazın