Elektrik Akımı

Elektrik nedir biliyoruz. Ama AMPER VOLT ve WATT ?

Basit bir anlatımla elektrik Atomik reaksiyondan yada manyetik tepkimeyle ortaya çıkan oldukca küçük bulutsunun kendisine deniyor. O kadar küçük olmasına karşın manyetik hapishane ile birleşerek akımı meydana getiriyor.

Elektriğini TRAFİĞE yada Bir SOBA ATEŞİNE benzetebiliriz.

Bir yol düşünün ve bu yol kablomuz olsun. Yoldan geçen araçlar Volt annlamına gelir. Volt tüm araçları kapsar yani bir TIR ile bir bisikletli yada kaykaycı da VOLT dur. Araçların ağırlığı taşıdığı yük ise AMPERİ anlatır. Amper Araçların türünü gösterir. WATT ise ortaya çıkan enerjiye deniyor. Yük taşıyan araçları ve otobüsleri düşünün. bunlar bir inşaata gönderiliyor ve orada inşaat yapıyor. Geri gelen araçların hem yükü hafiflemiş oldu hemde yoldaki araç sayısı azalmış oldu. İŞte Watt budur. Yolun kalınlığı taşınabilecek maksimum yükü temsil eder ve bu Devre direncidir.

Soba olayında ise Sobanın kendisi kabloyu yada devreyi akla getirirken Wolt odunlara deniliyor. Amper ise Odunların kalitesidir. Sobanın yanması ise WATT üretir. Sobanın i hacmi aynı kalır ve sadece duvarları kalılaştırılırsa Devre direnci meydana gelir.

Soba örneği bize biraz daha kolay bir anlatım verir. Örneğin Kavak odunu kolay alev alır ve erken tükenir. Yani enerji miktarı düşüktür. 1*1 metre bir kavak odununu düşünün onun karşısında 20*20cm lik bir pelit ağacı koyun , kavak ağacı hızlı alev alır hemen tükenirken pelit ağacı kolay yanmaz ve erkende tükenmez. İşte Odunun kaliteside AMPERİ böyle göstermektedir.

Sobanın bir özelliği daha bulunur Sobanın dış duvarları kalınlık olarak artar yada azaltılırsa WATT değerinin değiştiğini görürüz. Bazı sobalar ince demir levhalardan yapılır ve yüksek ateşe karşı dayanıksızdır sürekli ateşe maruz kalırsa yıpranır ve ömrünü tüketir. Semaveri bileniniz vardır. Semaver Çam ağacıyla yakılacak kadar kuvvetli olmayıp kavak dallarıyla yanacak kadar kuvvetlidir.

Sobanın duvarları kalınlaştırılırsa Amperin yani Odununda kalitesi yüksek olmalı ki soba ısınabilsin ve enerji verebilsin. İşte bu Devre direncidir. Isı WATT iken Sobanın Duvar kalılığı ise Devre direnci anlamına gelir.

Devre direnci her cihazda farklıdır ve her cihazın Amper ihtiyacıda bu nedenle farklıdır.

Tags:

Bir cevap yazın