yıldırım

Yeryüzünden gökyüzüne yada bir buluttan diğer buluta akan elektriksel aktivite Yıldırım veya Şimşek

Elektriğin akımı için her zaman bir aracı gerekir. Peki Yıldırımların nasıl olupta aktığını düşündünüz mü?

Yeryüzünde yakılan ateşler Gemilerden çıkan dumanlar veya bataklıklardan ortaya çıkan gazlar hatta yanardağlardan ortaya çıkan gazlar yıldırımların hatlarını üretmektedir.

Gökyüzünde atomik boyutlarda sürtünmelere bağlı ortaya çıkan statik elektrikle başlayalım hatta ilk önce statik elektrik ?

Statik elektrik Doğrusal elektriğin farklı bir formudur. Atomik boyutlarda meydana gelen manyetik sürtünmelerin oluşturduğu mini bulutsulardır. Bu küçük elektrik hücreleri sürtünme devam ettiği sürece açığa çıkar. Sürtünmeyle ortaya çıkan bu küçük bulut hücreleri atomların oluşturduğu manyetik hapishanede bekler. Bir tür Atomik faaliyet gösterir. Ama bu hayalet etkisidir. Mıknatıs davranışı sergilemesine karşın hiç alakası olmayan maddeleri etkilemesinin temel nedeni budur.

Plazma

Sürtünme devam ederse manyetik hapishane gücü bulut hücrelerinin gücünü karşılayamayacak kadar küçük kalır. Hücreler çevre komşu statik elektrik hücreleriyle iletişime geçer ve elektrik akımı görünür hale gelir. Tabi bunun 100 milyontanesinda fazlası bir araya gelirse bir kıvılcım görünür.

Gökyüzünde yer alan atomlar oldukca seyrek olmakla birlikte manyetik hapishaneleride geniştir. Ancak geniş bir manyetik hapishane yeterli değil. Rüzgar ve ışık gibi faktörler havanında atomik olarak yer değiştirmesine neden olur. Her manyetik hareket statik elektrik hücresine enerji katıyor. Hapishane büyük olduğu için şimşeklerinde gücü büyük oluyor.

Manyetik hapishane her ne kadar bir pil görevi görsede her madde bu pil görevini göstermez. Bu nedenle Doğal olsun olmasın farklı atomlar manyetik hapishanenin küçülmesine yada kırılmasına neden olur. Rüzgar yada hava akıntıları statik güç biriken bulutlara dokunup farklı partiküllerle bulutu aşıladıklarında yer yüzüne doğru bir görünme kablo çekilmiş olur.

Bataklıklar veya insan yapımı gazlar ( dumanlar….) Partikülleri meydana getirir.

Bir bataklıktan yavaşca süzülen metan gazı süreklilik devam ettiği için gök yüzüne doğru hava hareketine göre farklı şekillerde yükselir. Bazen öyle garip bir yıldırım düşmesi meydana gelir ki yıldırım yere yaklaşık 1-2 metre kala uzun bir yol boyunca düz ilerler ve öyle yer çakılır.

İşte yıldırımın yada şimşeğin bu yolu üzerinde ya hücrelerin fazla şişitiğini yada yol boyunca elektriğin hareket etmesini sağlayan bir partükül koridorunun olduğunu görürsünüz.

Buluttan buluta akan elektrik aktiviteleri çoğunlukla hücre sişmesinden ileri gelirken yer doğru akımlarda partükül koridorları söz konusudur.

Partükül koridorlar aslında boylu boyunca bir ip şeklinde değildir. Bir ip şeklinde partükül koridoru çok nadir meydana gelir. Genelde partüküller kopuk binlerce ip parçasının bir anda uç uca gelecek şekilde hava hareketine maruz kalmasından ibarettir. Havada yine farklı yönlere ip parçaları bulunur ama sadece biri gökyüzünden yere doğru tem bir koridor açmıştır.

Teknolojik çihazların statik elektrik hassasiyeti ise enerjide doymuş elamanların akım depolamış olmasından kaynaklanır.

Tags:

Bir cevap yazın