Maddenin Atomik olarak yada toplu olarak ortaya koydu hareketir frekans. Frekanslar türlerine göre kullanım amaçlı ayrılır.

En bilindik ve alışılmış frekans SES DİR..
Ses daha kaba bir frekans olarak 50 hz üzerinde 80 desibel değerinde duyulur. Bu değerler tabiki ortalamadır.


Hertz (hz) en kaba değer dalgasıdır. Sonsuz boyut dalgasında yer alır.

HZ Frekansında bi inznlar Radyo dalgalarında yayın yapabiliyoruz.
KHZ ve MHZ de yayın yapabildiğimiz Frekans aralığıdır.
Ghz ise Yarı yayın yapabildiğimiz bir frekans aralığıdır.

Bir atom grubu hareket ediyorsa ve salınım sağlıyorsa manyetik bir alan fırlatır.Fırlayan alan Frekansın oluşmasına ve evren dokusunda hareketlenmeye neden olur. Hertz değeri bu salınım durumunda ilerler. Manyetik dalga bilindik manyetizmanın farklı bir formudur. Bu form Makro-büyük değerden Mikro-Küçük değere kadar farklı değişimlerde yer alır.

HZ değeri dalgası bozulmadan GHZ THZ MHZ KHZ gibi daha küçük dalgalarıda taşır.
Bu tıpkı borsa eğrilerini andırır.

Atom grupları ne kadar büyük ise HZ şiddeti ve uzunluğuda o derece yüksek olur. Sadece atom değil bu maddenin grup hareket etmesinide kapsar. Örneğin Karanlık Kürelerin oluşturduğu Hertz değeri çok büyük bir kütlenin hareketinden meydana gelir. Atomik kütle azaldıkca HZ değeri ve şiddetide azalır.

HZ değerinin Khz ye döndüğü değer 1000 Hz de geçerlidir. 1000 HZ aralığı daha sık titreşim yollayan atomik grupları ifade ederken bize aynı zamanda atomik olarak daha küçük bir kütleden de bahseder. Tabi şiddet farkı hariç. Karanlık küreler bazen bunun tersi olgularda frekans fırlatabiliyor.

Atomik çapta salınım GHZ dedir. Elektron çapında salınım GZH yi kapsar. Daha alt değerlerde THZ yer alır.
TeraHertz Dengesine göre kullanılabilir halde değildir. Henüz bu hızda titreşim üretip kullanılabilir şekilde alamakdık.

Frekanslar sesin ve manyetizmanın farklı bir formu olarak verileride ikili kombinasyon moduyla yollayıp almaktadır. Her ne kadar HZ de kullanılan 50 HZ ve üzeri 80 Dsbl değerindeki sesin çeşitliliğine henüz ulaşamamış olsakta veri aktarmak için kullanabildiğimiz bir değerdir.

Ses Alternatif olarak titreşimi algılıyor olsada aslında ikili kombinasyondan uzak değildir. 1-0 gibi sesin dalga vuruşundan uç noktalarla sıfır durumu arasında bilgi bize ulaşmış olur. Ses bizde çok karmaşık bilgilerle işlendiği için hazır kodlarımız kafamızın içinde birleşir ve bilgiyi üretir. Ancak bilgisayarın bunu yapabilecek bir becerisi bulunmaz.

HZ değerinde gönderilen bir radyo dalgası olan telsizler Jemar gibi cihazlardan etkilenir. Ancak HZ değerinde gönderilen ses bundan etkilenmeyecektir. İşte bu aslında bizim henüz ulaşmakta zorlandığımız sınırları göstermektedir.

Örneğin HZ nin diğer bir formu Işıktır ve Terahertz de ilerleler ancak biz insanlar halen bu alanda yeterli değiliz. Her ne kadar fiber kablolarla dünyayı dolanıyor olsakta ışık aç-kapa metodunda ilerliyoruz. ışığın rengine göre farklı bilgileri henüz aktaramıyoruz.

Frekanslar iki şekilde ilerler ve bu nedenle frekanslar bazen radyasyon üretebilir.

Bazistasyonlar MHZ fırekansında yayın yapar. Radyasyon üretmez ama atomik gruplar oldukca küçük olduğu için proteinlerin sentezlenmesinde hatalar ürettirebilir. Radyasyon hayaleti olarak da anlatılabilir. Radyasyon hayaleti atomik grubun varsayalım 300 bin adet olduğu kimyasal reaksiyondan meydana gelmektedir. Bu etki alanı 300 bin lik atom alanına eşdeğerdir ve bu değere sahip olan atomlarda salınım üretecektir. Eğer bu alan büyüklüğüne bir protein denk geliyorsa işte o proteinin bozulmasına neden olabiliyor.

Radyasyon ile arasındaki fark radyasyonda bir elektron parçasının ekstra yayılması veya atomik yapısı bozuk atomun cevreye yayılmasıdır. Bu durumda kimyasal bir reaksiyon tüm atomları etkiler. Ve ortamda radyasyonu üreten madde alınmış olsada parçalar havada ve bölgede bulunan maddelerde bulunduğu için radyasyon varlığını sürdürür. Baz istasyonlarında ise bu değer baz istasyonu çalıştığında başlar kapandığında biter.

5g nin de son zamanlarda korona ile alakalı olduğu yönünde saçmalayanların anlattığı olayda bu radyasyon hayaleti ile alakalı olan kısımdır. 5G Hz değerinde olmakla birlite bir Radyo frekans türünde yer alır. Covid-19 ile alakası olmamasına karşın protein sentezinde zolanma yatığı veya parçalanma yaptığı konuşulur. Ancak bu süreçte doğru değildir. Her ne kadar yukarıda size 300 bin atomlik dalgalanmayla protein çökmesini anlatmış olsamda bu değer her koşulda her şekilde geçerli değildir.

HZ değerleri oldukca büyük salınımlardır bu nedenle onlar dağın arkasına rahatca geçer. 5G ise HZ nin MHz boyutunda yer alır. HZ değerinde bir dalgaya dahildir. Bunun nedeni 2G-3G-4G nin 5G ile birleştirilmesinden ileri gelir.

Kafanızı kurcalamadan anlatacak olursak 5G yüksek hızlı frekans olsada Aynı baz isatasyonu bir dağın içinden gelen 2G sinyalinide alacak şekilde 800HZ değerinide incelemektedir. 4.5G 1800 Mhz ile çalışır. 5G için henüz frekanslar açıklanmamış olsada THZ nin üzerine çıkmadan radyasyon yayayamayacakları belirilidir.

Terahertz(THZ) ise atomda elektron salınımı üretecek kadar güçlü bir parçalanma yapabilmektedir.
Yani Covid-19 için frekenasın oluru bulunmuyor.

Frekansların atomik bir özelliği bulunuyor onu farklı bir konuda anlatmak daha mantıklı olacağı için konuya dahil edilmedi.

Tags:

Bir cevap yazın