Nevrotik kedi

Nevroz bir kişinin veya bir canlının duygusal olarak ansız değiştiği, güvendeyken güvensizlik hissettiği kaygısızlık yaşamaya başladığı veya bir düşmanı karşısında ona güven duyması gibi duygusal atak geçirmesine denir.

Nevroz nörolojik bir hastalıktır ve kaılcı yada geçici olarak ortaya çıkar. Genelde geçici olarak ortaya çıkar Kalıcı olanlar Şizofreniye doğru ilerler.

Sadece insanlara has bir hastalık değildir. Biz insanlarla birlikte yaşayan kedilerde çok sık Nevroz görünür.

Bir kedi İnsanlara güvenmeyi seçer ancak birey olarak kimseyede güvenmez. Toplumsal güvene sahip olup bireysel hiçbir kimseye güvenmemek aslında toplumada güvenmemeyi oluşturması gerekirken kediler genelde toplumsal olarak topluma güvenir ama hiçbir insan bireyine güvenmez.

Nevroz sadece duygusal değil hareket tarzında da meydana gelir. Örneğin bir Köpeğin yaşadığı bir nevroz olarak ağlamak köpeğin koşmasına neden olabilir. Yani Hatalı refleks meydana getirir.

Nevroz bireysel olarak yaşanan olayların sonucunda meydana gelen bastırılmış Nöron ağlarının toplam gruplaşmasından meydana gelir. Sürekli olmamakla birlikte farklıu kişilerden farklı zamanlarda alınan olumsuz tepkiler Nöronlarda baskılanmış duygular üretir.

Baskıya uğramış duygular zıt duygulardır örneğin sevgilinizin size tokat atması sevimli gelebilir ama bu tokatın zıt bir duygusu bastırılmış olarak her zaman bilinç altında bekler. olurda bu duyguyu üreten nöronlar baskıyı üreten nöron ağından daha fazla baskın gelirse sevginiz birden ölümcül katilliğe yükselir.

Doğada da yaşanan buna benzer farklı nevroz türleride bulunur. Bu nevroz türlerine bitkiler bile dahlidir.

Bitkilerde yer alan hücreler çoklu komplike hücrelerdir Bitki hücrelerinin aralarında yer yer küçük nöronpatik nöronu andıran hücreler vardır ancak bu hücreler diğer hücrelerden pekte farklı değildir. Genelde Bitkiler tüm hücreleriyle diğer hücreler bilgi aktarır Bitkiler başka bir bitkinin baskısına maruz kaldıklarında saldırgan tavırlar alabiliyor. Tabi İnsan hayalindeki bir saldırganlık değil. Daha uzun boylu olmak yada köklerini sararak boğmak gibi davranışlar sergileyebiliyor.

Tags:

Bir cevap yazın